Krzysztof Masłowski


Książki nieinformatyczne

przetłumaczone dla wydawnictwa Prószyński i S-ka


na górę strony
Złowroga charyzma Adolfa Hitlera
Pożegnanie z Afryką
Miliony prowadzone ku przepaści
Laurence Rees
tłumaczenie:
Krzysztof Masłowski
Amazon.com,  Laurence Rees - Hitler's Charisma: Leading Millions into the Abyss
Dlaczego miliony Niemców poszły za Hitlerem?
Autor jest szefem działu historycznego telewizji BBC. Od lat robi filmy i pisze książki o historii II wojny światowej, jej głównych zdarzeniach, postaciach i kulisach. „Wydawnictwo Prószyński i S-ka” wydało ich sześć.
„Złowroga charyzma Adolfa Hitlera” jest próbą wyjaśnienia dlaczego miliony Niemców uwiódł człowiek będący z pozoru przeciwieństwem charyzmatycznego polityka.
Nie był zdolny do zwyczajnych ludzkich uczuć, przyjaźni i miłości. Nie był intelektualistą, nie znosił odmiennego zdania i dyskusji, a poglądy innych go nie interesowały. Był samotnikiem pełnym uprzedzeń i żarliwej nienawiści do otoczenia.
Ale doskonale opanował technikę mówienia tłumom tego, czego oczekiwały i te tłumy dały mu władzę. Zdobył ją wykorzystując machinę demokratycznego państwa i przez wiele lat utrzymał. Oczywiście pomogła mu doskonała propaganda wspaniale wykorzystująca niewątpliwe początkowe sukcesy, ale to tylko część prawdy. Charyzma Hitlera nie była mitem. Istniała, choć nie wszyscy jej ulegali. Ale ulegała większość i to było najważniejsze.
Silnym spoiwem łączącym wyznawców Hitlera była umiejętnie podsycana nienawiść do wszechobecnego i wszechpotężnego wroga — międzynarodowego Żydostwa. Rzecz w tym, że tę nienawiść naprawdę powszechnie zaszczepiono.
Wiara we wszechpotęgę Hitlera zaczęła kruszeć, gdy od czasu El Alamein i Stalingradu do Niemiec wracało coraz więcej trumien. Ale do ostatnich dni Trzeciej Rzeszy nie skruszała do cna.
Laurence Rees stara się wyjaśnić dlaczego.
Złowroga charyzma Adolfa Hitlera. Miliony prowadzone ku przepaści
...
na górę strony
Pożegnanie z Afryką
Pożegnanie z Afryką
Jak człowiek zaludnił świat
Stephen Oppenheimer
tłumaczenie:
Krzysztof Masłowski
Amazon.com,  Stephen Oppenheimer - Out of Eden: The Peopling of the World
Szerokie studium pochodzenia człowieka.
W 1987 roku badania amerykańskiej genetyczki Rebekki Cann pokazały, że za pomocą mitochondrialnego DNA można zidentyfikować wspólnych przodków wszystkich ludzi.
W „Pożegnaniu z Afryką” światowej sławny brytyjski genetyk Stephen Oppenheimer opowiada ciekawą historię odnalezienia „mitochondrialnej Ewy”, której genetyczne córki opuściły Afrykę i zasiedliły inne kontynenty co oznacza, że cała „rodzina współczesnych ludzi” powstała jako pojedyncza linia genetyczna w Afryce w ciągu ostatnich 200 000 lat.
Tłumacząc tę książkę przy okazji dowiedziałem się, że przejście z Afryki do Azji przez cieśninę Bab al-Mandab było możliwe, gdyż 130 tys. lat temu poziom mórz był o 130 m niższy od obecnego. Zdarzyło się to ponownie około 60 lub 70 tys. lat temu podczas kolejnego wielkiego zlodowacenia.
Wtedy nie można było za to winić przemysłu produkującego nadmiar CO2. Czy zatem polityka energetyczno-ekologiczna Unii Europejskiej jest sensowną troską o ochronę naszej ziemi, czy może mirażem, albo kolejnym wielkim biznesem?
Pożegnanie z Afryką
...
na górę strony
Czas eksterminacji
Czas eksterminacji
Nazistowskie Niemcy i Żydzi, 1939-1945
Saul Friedländer
Amazon.com,  Saul Friedländer - The Years of Extermination: Nazi Germany and the Jews, 1939-1945
wszechstronne studium Holokaustu
nagroda Pulitzera w 2008 r.
Szczegółowy i starannie udokumentowany opis zagłady Żydów w okupowanej przez Niemców Europie.
Wykorzystując dokumenty i prace historyczne oraz, a może przede wszystkim, wspomnienia i spisane relacje naocznych świadków, autor stworzył wszechstronne i przejmujące studium zagłady.
Pokazał w jaki sposób w różnych krajach do zagłady przyczyniła się współpraca Niemców z lokalnymi władzami, policją i samorządami żydowskimi oraz jaka była i jakie znaczenia miała postawa kościołów różnych wyznań chrześcijańskich.
Urodzony w Pradze Saul Friedländer przeżył wojnę w okupowanej Francji. Jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA) i emerytowanym profesorem Uniwersytetu Telawiwskiego.
Czas eksterminacji
...
na górę strony
Gra o wszystko
Gra o wszystko
Julian Lees
Amazon.com,  Julian Lees - The Fan Tan Players
powieść
Pierwsza połowa XX wieku.
Egzotyczny świat Dalekiego Wschodu, wielkie Chiny i maleńka, zapomniana przez Boga i ludzi, portugalska kolonia Makao.
Małżeństwo rosyjskiej emigrantki Nadii z oficerem brytyjskiego wywiadu Ianem w cieniu wielkich nieszczęść tamtego czasu — rewolucji bolszewickiej i II wojny światowej.
Historia o wielkiej miłości i wielkim okrucieństwie, zbrodniach japońskiej mafii i rosyjskiego chłopstwa lecz także o zachowaniu wiary i godności w strasznych warunkach japońskiego obozu dla internowanych w Hongkongu.
Gra o wszystko
...
na górę strony
Na skróty przez czas
Czy nadchodzi era komputerów kwantowych?
Na skróty przez czas. Czy nadchodzi era komputerów kwantowych
George Johnson
Amazon.com
książka popularnonaukowa
Choć podtytuł wspomina o komputerach, nie jest to książka informatyczna. Opowiada o trudnych problemach mechaniki kwantowej i matematycznych podstawach szyfrowania. Być może prace naukowe dotyczące tych zagadnień doprowadzą kiedyś do zbudowania komputerów kwantowych olbrzymiej mocy.
Te zagadnienia, skomplikowane i sprzeczne z naszą intuicją, autor wyjaśnia z dużym talentem dydaktycznym.
Poglądowe i obrazowe opisy nie mogą być dokładne, co budzi krytykę specjalistów, ale pozwalają laikom uchylić rąbka tajemnej wiedzy o kwantowym świecie, w którym nic nie jest pewne, a wszystko tylko prawdopodobne.
Na skróty przez czas. Czy nadchodzi era komputerów kwantowych?
.
na górę strony
O dziewczynie, która poślubiła lwa
O dziewczynie, która poślubiła lwa
Alexander McCall Smith
Amazon.com
bajki afrykańskie
Urocze bajki ludów afrykańskich Zimbabwe i Botswany spisane przez profesora prawa Uniwersytetu Edynburskiego, urodzonego na rodzinnej farmie w dawnej kolonii brytyjskiej Rodezji.
Pełne ciepła opowieści z dziwnego, nieznanego naszej kulturze świata, gdzie ludzie, zwierzęta i duchy żyją pospołu w symbiozie, człowiek nie jest panem i władcą, a nieprawościami i cnotami jest obdarzone wszystko, co żyje.
Książka dla dzieci od lat 5 do 100.
O dziewczynie, która poślubiła lwa
...
na górę strony
Śmierć w banku Main Chance
Śmierć w banku Main Chance
Colin Forbes
Amazon.com
kryminał
Lektura na długą podróż pociągiem lub samolotem.
Raczej nie zachwyci smakoszów gatunku, gdyż motywacje działań postaci są często nieprzekonujące, ale przez dłuższy czas trzyma w napięciu.
Rozwiązanie... Hmm... Niech każdy sam osądzi.
Śmierć w banku Main Chance
...
na górę strony
Śmiertelne ostrze
Śmiertelne ostrze
Colin Forbes
Amazon.com
kryminał
Kryminał, jak to u Forbesa.
Stary wyga zna chwyty podtrzymujące napięcie, ale postaci są szablonowe, a część zdarzeń nieprawdopodobna. Rozwiązanie dość dziwaczne, a jakie - przekonasz się, gdy przeczytasz.
Śmiertelne ostrze
...