Krzysztof Masłowski


Ostatnio napisałem

na górę strony
Excel 2013 PL. Ćwiczenia praktyczne
Excel 2013 PL. Ćwiczenia praktyczne
poziom podstawowy
Książka jest "samowystarczalna", tzn. kolejne ćwiczenia korzystają z informacji wcześniej omówionych i sięganie po dodatkowe materiały nie jest konieczne.
Jest nową wersją książki "Excel 2010 PL. Ćwiczenia praktyczne".
Excel 2013 PL. Ćwiczenia praktyczne
.
na górę strony
Excel 2007/2010 PL. Ćwiczenia zaawansowane
Excel 2007/2010 PL. Ćwiczenia zaawansowane
dla średniozaawansowanych
Nowe wydanie książki "Excel 2003 PL. Ćwiczenia zaawansowane."
Z powodu znacznej różnicy między Excelem 2003, a nowymi wersjami Excela 2007 i 2010, znaczna część książki została napisana na nowo. Cały tekst został sprawdzony, a dostrzeżone błędy i nieścisłości zostały usunięte.
Średni stopień wtajemniczenia, czyli nieco wyżej i trochę dalej niż w książkach "Excel 2007 (2010). Ćwiczenia praktyczne", ale sposób pisania ten sam, tzn. do zrozumienia kolejnych ćwiczeń wystarczają wiadomości podane na poprzednich stronach.
Excel 2007/2010 PL. Ćwiczenia zaawansowane
.

Ostatnio przetłumaczyłem


Wydawnictwo Prószyński i S-ka

na górę strony
Złowroga charyzma Adolfa Hitlera
Pożegnanie z Afryką
Miliony prowadzone ku przepaści
Laurence Rees
tłumaczenie:
Krzysztof Masłowski
Amazon.com,  Laurence Rees - Hitler's Charisma: Leading Millions into the Abyss
Dlaczego miliony Niemców poszły za Hitlerem?
Autor jest szefem działu historycznego telewizji BBC. Od lat robi filmy i pisze książki o historii II wojny światowej, jej głównych zdarzeniach, postaciach i kulisach. „Wydawnictwo Prószyński i S-ka” wydało ich sześć.
„Złowroga charyzma Adolfa Hitlera” jest próbą wyjaśnienia dlaczego miliony Niemców uwiódł człowiek będący z pozoru przeciwieństwem charyzmatycznego polityka.
Nie był zdolny do zwyczajnych ludzkich uczuć, przyjaźni i miłości. Nie był intelektualistą, nie znosił odmiennego zdania i dyskusji, a poglądy innych go nie interesowały. Był samotnikiem pełnym uprzedzeń i żarliwej nienawiści do otoczenia.
Ale doskonale opanował technikę mówienia tłumom tego, czego oczekiwały i te tłumy dały mu władzę. Zdobył ją wykorzystując machinę demokratycznego państwa i przez wiele lat utrzymał. Oczywiście pomogła mu doskonała propaganda wspaniale wykorzystująca niewątpliwe początkowe sukcesy, ale to tylko część prawdy. Charyzma Hitlera nie była mitem. Istniała, choć nie wszyscy jej ulegali. Ale ulegała większość i to było najważniejsze.
Silnym spoiwem łączącym wyznawców Hitlera była umiejętnie podsycana nienawiść do wszechobecnego i wszechpotężnego wroga — międzynarodowego Żydostwa. Rzecz w tym, że tę nienawiść naprawdę powszechnie zaszczepiono.
Wiara we wszechpotęgę Hitlera zaczęła kruszeć, gdy od czasu El Alamein i Stalingradu do Niemiec wracało coraz więcej trumien. Ale do ostatnich dni Trzeciej Rzeszy nie skruszała do cna.
Laurence Rees stara się wyjaśnić dlaczego.
Złowroga charyzma Adolfa Hitlera. Miliony prowadzone ku przepaści
...
na górę strony
Pożegnanie z Afryką
Pożegnanie z Afryką
Jak człowiek zaludnił świat
Stephen Oppenheimer
tłumaczenie:
Krzysztof Masłowski
Amazon.com,  Stephen Oppenheimer - Out of Eden: The Peopling of the World
Szerokie studium pochodzenia człowieka.
W 1987 roku badania amerykańskiej genetyczki Rebekki Cann pokazały, że za pomocą mitochondrialnego DNA można zidentyfikować wspólnych przodków wszystkich ludzi.
W „Pożegnaniu z Afryką” światowej sławny brytyjski genetyk Stephen Oppenheimer opowiada ciekawą historię odnalezienia „mitochondrialnej Ewy”, której genetyczne córki opuściły Afrykę i zasiedliły inne kontynenty co oznacza, że cała „rodzina współczesnych ludzi” powstała jako pojedyncza linia genetyczna w Afryce w ciągu ostatnich 200 000 lat.
Tłumacząc tę książkę przy okazji dowiedziałem się, że przejście z Afryki do Azji przez cieśninę Bab al-Mandab było możliwe, gdyż 130 tys. lat temu poziom mórz był o 130 m niższy od obecnego. Zdarzyło się to ponownie około 60 lub 70 tys. lat temu podczas kolejnego wielkiego zlodowacenia.
Wtedy nie można było za to winić przemysłu produkującego nadmiar CO2. Czy zatem polityka energetyczno-ekologiczna Unii Europejskiej jest sensowną troską o ochronę naszej ziemi, czy może mirażem, albo kolejnym wielkim biznesem?
Pożegnanie z Afryką
...