Krzysztof Masłowski


Książka nieinformatyczna

przetłumaczona dla wydawnictwa Bellona

na górę strony
Klęska Lisa Pustyni
Bitwa pod El Alamein we wspomnieniach
Klęska Lisa Pustyni. Bitwa pod El Alamein we wspomnieniach
Philip Warner
Amazon.com
Z każdym rokiem ubywa uczestników bitwy, a raczej bitew pod El Alamein. Autor zebrał wspomnienia ostatnich żyjących, by oddać cześć żołnierzom, którzy powstrzymali marsz Afrika Korps na Egipt i irackie pola naftowe.
Niestety ta jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej nie znalazła swego barda i poza historykami mało kto o niej pamięta. W książce opowiadają o niej żołnierze różnych, lecz nie najwyższych, stopni.
Mówią o trudzie, pustynnym piasku i kurzu, wszechobecnych muchach, pocie, kamieniach, ranach i śmierci.
Bitwa stoczona w piekielnie trudnych warunkach pustyni, ocaliła panowanie aliantów w Afryce. Gdyby marsz Rommla nie został zatrzymany, nie byłoby lądowania sprzymierzonych na Sycylii i we Włoszech, a wojna znacznie by się przeciągnęła.
Bitwa pod El Alamein to właściwie dwie bitwy z lipca oraz przełomu października i listopada 1942.
W pierwszej gen. Auchinleck powstrzymał marsz wspieranego przez Włochów niemieckiego Afrika Korps. Gdyby mu się nie udało, padłby Egipt, Niemcy przejęliby kontrolę nad Kanałem Sueskim i ruszyliby na Kaukaz na spotkanie armii atakujących Związek Sowiecki. Auchinleck stawił opór w jedynym możliwym miejscu, na 60 kilometrowym pasie wzniesień od Morza Śródziemnego do nieprzejezdnej dla wojsk pancernych depresji Quattara.
W drugiej generał Montgomery (późniejszy marszałek) odparł ostatecznie siły niemiecko-włoskie.
Klęska Lisa Pustyni. Bitwa pod El Alamein we wspomnieniach
.